Zadzwoń! Telefon: 533-668-194

Manualna skrzynia biegów – czym wyróżnia się „manual”?

manualna skrzynia biegów

Czym różni się automatyczna sk4rzynia biegów od manualnej? Odpowiedź wydaje się banalna – automatyczna skrzynia biegów sama zmienia biegi, a w przypadku manualnej musi to robić kierowca. Jest to jednak wielkie uproszczenie i wcale nie oddaje specyfiki obu tych rozwiązań technologicznych.
Zarówno skrzynia manualna, jak i automatyczna, ma swoje zalety i wady, a wybór auta z określonego rodzaju skrzynią jest wynikiem konkretnych oczekiwań lub potrzeb nabywcy i przyszłego kierowcy samochodu.

Manualna skrzynia biegów naprawy – opinie ekspertów

Zdaniem większości użytkowników aut i mechaników, największa zaletą manualnej skrzyni biegów, jest większa trwałość niż skrzyni automatycznej. Ponadto, w przypadku ewentualnej awarii, naprawa skrzyni manualnej jest znacznie tańsza, przede wszystkim ze względu na jej mniej skomplikowaną budowę. Oczywiście nic nie zmienia faktu, że awaryjność każdego rodzaju skrzyni biegów zależy w największym stopniu od sposobu jej eksploatacji przez kierowcę. Drugim – nie mniej ważnym czynnikiem przemawiającym za wyborem auta z manualną skrzynią biegów – jest jego cena. Należy, bowiem, wziąć pod uwagę, że na polskim rynku auto tej samej marki i takich samych parametrach wyposażone w skrzynię manualną będzie tańsze o kilkanaście procent od tego wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów.

Inną zaletą manualnej skrzyni biegów jest możliwość „pobawienia się” silnikiem i tym samym zwiększenia dynamiczności jazdy. Ostatnim argumentem przemawiającym za tradycyjną skrzynią biegów, jest mniejsze spalanie paliwa, choć ma to znaczenie jedynie przy starszych typach „automatów, ale o tym później.

Manualna skrzynia biegów a automatyczna

Natomiast, według przeważającej części zwolenników „automatów”, ich największą zaletą jest znaczne ułatwienie i zwiększenie bezpieczeństwa jazdy, ze względu na brak konieczności „wachlowania” dźwignią i umożliwienie tym samym lepszej koncentracji na otoczeniu. Jest to rozwiązanie bardzo przydatne dla świeżych i niedoświadczonych kierowców oraz takich, którzy za kierownicę wsiadają sporadycznie.

manualne skrzynie naprawa

Automatyczna skrzynia biegów znakomicie sprawdza się podczas jazdy w zakorkowanych miastach lub podczas przejazdu przez wiele skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Powierzenie zmiany biegów technologii, będzie również dużym ułatwieniem dla kierowców poruszających się po terenach górskich (chodzi tu o drogi asfaltowe, a nie jazdę terenową). W przypadku częstej jazdy górskiej, automatyczna skrzynia biegów może się również okazać znacznie wytrzymalsza niż jej manualny odpowiednik, a to ze względu przede wszystkim na duże obciążenie i zużycie sprzęgła w skrzyni manualnej. „Automat” sprawdzi się także w większych autach o dużej mocy. Jakkolwiek naprawa czy regeneracja automatów jest dużo trudniejsza i dlatego też dużo bardziej kosztowna.

Trwałość skrzyń manualnych vs. trwałość „automatów”

Jak już wspomniałem, automaty mają opinie mniej trwałych, jednak wszystko zależy od sposobu eksploatacji. Większość mechaników jest zdania, że jeśli olej w skrzyni zmieniany jest zgodnie z zaleceniami producenta, skrzynia nie jest obciążana „na zimno”, zmiana kierunku jazdy następuje tylko przy całkowicie zatrzymanym aucie a kierowca nie „bawi się” naciskając jednocześnie hamulec i gaz, to skrzynia automatyczna wytrzyma nie mniej kilometrów przebiegu, niż manualna. Podobnie jest ze zużyciem paliwa – duże dysproporcje zniknęły wraz z rozwojem technologii – obecnie w autach wyposażonych w „automaty” zużycie paliwa jest większe zaledwie o ok. 3, 3%.

Nie oznacza to wcale, że auto z manualną skrzynią biegów będzie spalać mniej – wszystko zależy tutaj od umiejętności kierowcy i niejednokrotnie przy manualnej skrzyni spalanie będzie wręcz większe.

Regeneracja manualnych skrzyń biegów Poznań – wysyłki cała Polska! Zapraszamy 🙂

Udostępnij:

Facebook
Twitter