Zadzwoń! Telefon: 533-668-194

Manualne skrzynie biegów w Super-samochodach sportowych

Wielkimi krokami ręczna skrzynia biegów do samochodów supersportowych przechodzi do historii. Jakiś czas temu producenci Ferrari postanowili zabrać się za lekką modernizację modelu California i zrezygnowali z manualnej 6-biegowej skrzyni. Tym samym krokiem zamierza podążyć ekipa z Maranello oraz McLaren i Lamborghini. Na dzień dzisiejszy ostatnim super-sportowym samochodem, który w swojej ofercie posiada klasyczną skrzynie manualną jest model Audi R8. Jednakże najnowsze wieści w świecie donoszą, że i ten model już wkrótce pożegna się z ręczną skrzynią, którą zastąpi dwusprzęgłowy automat.

Tego rodzaju technologia ma również zostać wykorzystana w modelu Porshe. Zanim do jednak nastąpi to po raz ostatni w Porshe 911 zastosowane zostanie nowatorskie rozwiązanie, a mianowicie auto ma być wyposażone w 7-biegową skrzynie manualną. W ostatnich latach coraz częściej producenci tego rodzaju samochodów odchodzili po mału od skrzyń manualnych zastępując je nowymi technologiami. W przypadku Ferrari to fatalne zestawienia sprzedaży przyczyniły się do zmiany i miały znaczący wpływ na to, że obecnie dwa modele FF oraz 458 Italia zostały wyprodukowane bez zastosowania skrzyń manualnych.

Nie ma co się dziwić, skoro w Wielkiej Brytanii sprzedano tylko jednego reprezentanta modelu California, który był wyposażony w ręczną skrzynie biegów. Pozostała część klientów, wybrała ten sam model z automatyczną dwusprzegłową skrzynią. Innym znaczącym przykładem jest historia modelu 599 GTB Fiorano, w przypadku tego auta, nikt nie zakupił go z ręczną skrzynią biegów.

skrzynia biegów manualna sportowa

Manualna skrzynia biegów w samochodzie Lamborghini Aventador

Trochę inaczej ma się sytuacja w marce Lamborghini, ponieważ tu od dawna producenci odchodzili od skrzyń manualnych i zaledwie tylko kilka modeli jest wyposażonych w tego rodzaju skrzynie. Ta marka już od dawna zaczęła inwestować w nowe technologie. W Lamborghini Aventador, który jest nowością tej marki sięgnięto po 7- biegową automatyczną skrzynię wyposażoną w jedno sprzęgło. Również w następcy- Gallardo, który najprawdopodobniej według najnowszych wieści ma się nazywać Calbera wykorzysta się tą samą przekładnię wielostopniową. Ta nowa technologia pochodzić będzie od znanej i cenionej firmy Graziano.

Co sądzi o tym wszystkim McLaren?

Również McLaren sięgnął po technologię firmy Graziano już w 1992 roku przy modelu MP4-12C w którym zastosował dwusprzegłową skrzynie biegów. Szefowie McLarena podczas słynnego F1 z 1992 roku nie myśleli nawet o wykorzystaniu manualnej skrzyni, która nigdy nie będzie tak doskonała jak automatyczna skrzynia. Dlatego nowy model McLarena F1 również będzie miał taką samą dwusprzegłową skrzynie z siedmioma biegami.

Na przełomie tych kilku lat widać jak technologia idzie do przodu i jak wielkie znaczenie odgrywa automatyzacja. Nic więc dziwnego, że producenci superszybkich samochodów zaczynają wielkimi krokami rezygnować z ręcznych skrzyni manualnych, które już nie długo odejdą w niepamięć a w ich miejsce wykorzystywać nowe innowacyjne technologie, które pozwolą uzyskać jak najlepsze parametry i przyczynią się do uzyskania jeszcze lepszych wyników. Ponieważ nawet najlepszy kierowca nie jest w stanie osiągnąć tak dobrego wyniku na ręcznej skrzyni jak w przypadku automatu.

Udostępnij:

Facebook
Twitter