Zadzwoń! Telefon: 533-668-194

Co jest sprawdzane w przeglądzie technicznym samochodu?

Nie działa Ci oświetlenie tablicy rejestracyjnej? Klakson jest zepsuty? Jeśli tak nie przejdziesz z pozytywnym wynikiem przeglądu samochodowego. Warto zatem postawić pytanie co jest sprawdzane na przeglądzie technicznym samochodu.

Przegląd techniczny trwa od 15 do 20 minut. Zaczyna się od sprawdzenia oświetlenia – żarówki na zewnątrz, światła drogowe, kierunkowskazy. Przepalona żarówka musi być wymieniona na miejscu. Wszelkiego rodzaju pęknięcia, odpryski czy  brak przejrzystości kloszy spowodują dyskwalifikacje pojazdu.

Kolejny element podlegającym kontroli są opony. Jeśli na oponie obecny jest wskaźnik informujący o zużyciu albo głębokość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 milimetra to wówczas zostaniesz odesłany na wymianę ogumienia. Bardzo ważnym czynnikiem jest również rdza. Nadmierna korozja, podobnie jak pęknięta szyba spowodują, że zostaniemy odesłani z „kwitkiem”.

Na przeglądzie technicznym kontrolowane są również hamulce i zawieszenie

Dokonuje się to na stanowisku rolkowym. Do pozytywnego przejścia tej próby konieczne jest uzyskanie następujących wyników: wskaźnik skuteczności hamulca roboczego powinien przekroczyć 50%, natomiast postojowego 25%. Skuteczność tłumienia amortyzatorów powinna przekroczyć 40%. W zawieszeniu sprawdzane są też wszelkie luzy. Jest to możliwe dzięki próbie na tak zwanych szarpakach. Wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w elementach zawieszenia i układu kierowniczego zostaną wyłapane. Luzy w maglownicy, mocowaniu wahaczy oraz  kolumn resorujących czy przy sworzniach są niedopuszczalne. Szczelność także zostanie skontrolowana. Jeśli wycieka płyn hamulcowy albo olej z silnika, skrzyni biegów, a nawet z amortyzatora to wówczas samochód przeglądu nie przejdzie. Podobna sytuacja jest ze zbiornikami, które mieszczą płyny eksploatacyjne.

Ostatnim elementem, który podlega sprawdzaniu jest emisja szkodliwych substancji do atmosfery oraz bezpieczeństwo. Badanie analizuje wydzielanie dwutlenku węgla i węglowodorów. Jeśli wynik będzie nieprawidłowy, nasz samochód nie przejdzie pozytywnie przeglądu. Bezpieczeństwo jest bardzo ważne. W samochodach sprawdzane są pasy bezpieczeństwa oraz wszystkie aktywne systemy- poduszki powietrzne, napinacze pasów, wycieraczki szyby przedniej i klakson.

Dodatkowo jeśli posiadasz samochód z instalacją LPG będziesz miały sprawdzony stan samej instalacji

Pamiętaj, że dobry stan techniczny samochodu to nie tylko i wyłącznie gwarancja bezproblemowego przejścia przeglądu, ale przede wszystkim dbanie o Twoje bezpieczeństwo, bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Udostępnij:

Facebook
Twitter