Skrzynie biegów w Škoda Octavia | SuperSkrzynie.pl

Skrzynie biegów w Škoda Octavia

Skoda Octavia I to samochód osobowy klasy kompaktowej, za którego masową produkcję, od końca 1996 roku, odpowiedzialny jest niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen AG. Pojazd ten był pierwszym modelem Skody zaprojektowanym po jej przejęciu właśnie przez wspomnianego producenta z Niemiec.

Pierwsza generacja Skody Octavii bardzo szybko zyskała niebywałą popularność, również w Polsce, stając się jednym z najchętniej kupowanych modeli w swojej klasie. Samochód ten został zbudowany na bazie płyty podłogowej VW A4 PQ 34, która wykorzystana została do budowy wielu innych modeli, chociażby z serii samego Volkswagena, jak i Audi.

skoda octavia skrzynia biegow

Pod koniec 1997 roku wprowadzona na rynek została wersja kombi, która dwa lata później zyskała napęd na cztery koła. Zanim do nastąpiło, do standardowego wyposażenia Octavii dodano system ABS oraz poduszkę powietrzną kierowcy. Oferowana była również z napędem sportowym RS, która została wprowadzona przy okazji faceliftingu, przeprowadzone w 2000 roku. Zmieniono wówczas m.in przedni zderzak oraz tylne lampy, a także odświeżono atrapę chłodnicy.

Pierwsza wersja Skody i jej skrzynia biegów

Pierwsza wersja Skody Octavii - Liftback, ma 4,5 metra  długości, 1,7 metra szerokości oraz 1,5 m wysokości. Oferuje to pojemny na niemal 530 litrów bagażnik, który po złożeniu tylnej kanapy może osiągnąć do 1300 l ładowności. Wersja Kombi ma identyczną długość i szerokość. Różni się jedynie wysokością, której wartość jest o 20 centymetrów wyższa. Nieco większy jest natomiast bagażnik, który  wyjściowo ma 550 l, a składając fotele można powiększyć go do 1500 l. Wnętrze Skody Octavii I jest stosunkowo pojemne, a na brak miejsca mogą narzekać jedynie pasażerowie podróżujący na tylnych siedzeniach.

skoda octavia skrzynia naprawa

Zaletą I generacji Skody Octavii jest duży wybór silników możliwy spośród aż 11 jednostek napędowych. Jako baza do ich budowy posłużyły cztery rodzaje silników silniki: 1,4, 1,6, 1,8 i 2,0. Zastosowane w tych wersjach skrzynie biegów zostały zastosowane również w wielu innych modelach samochodów. Skrzynia biegów w Octavii to skrzynia manualna. Wszystkie silniki 1,6 w tym pojeździe, mają osiem zaworów, a różnica w ich mocy wynika jedynie z przełożeń skrzyni biegów i zastosowania  wielopunktowego wtrysku paliwa. Silniki 1,8 są natomiast 20-zaworowe, a różnica w ich mocy wynika z wielkości turbiny.