Zadzwoń! Telefon: 533-668-194

Skrzynie biegów w limuzynach i dużych samochodach osobowych

Skrzynie biegów – bez nich ani rusz. Skrzynia biegów to bardzo ważna część naszego samochodu. Jest to mechanizm, który umożliwia nam jazdę oraz zmianę położenia. Służy do przekazywania mocy wytwarzanej przez silnik do pojazdu. Sprzęgło to łącznik pomiędzy skrzynią biegów, a silnikiem. Realizowanie konkretnego położenia to potocznie nazywany bieg.

Na rynku dostępne są pojazdy z różnymi rodzajami skrzyń biegów:

• Mechaniczne – występowanie przekładni zębatych. W skrzyniach tych występuje ręczna dźwignia zmiany biegów.
• Sekwencyjne – częściej stosowane w motocyklach niżeli samochodach. Skrzynia ta ma możliwość jednorazowej zmiany tylko o jeden bieg.
• Hydromechaniczne – zazwyczaj półautomatyczne oraz automatyczne skrzynie biegów.
• Bezstopniowe – pasek klinowy odpowiada za realizowane przełożenie

W Polsce auta osobowe najczęściej wyposażone są w manualną skrzynie biegów. Amatorzy manualnej skrzyni biegów twierdzą, że tylko prawdziwi kierowcy jeżdżą pojazdami wyposażonymi w manualną skrzynie biegów. Mówią również, że automatyczna skrzynia biegów „psuje” jazdę. W lepszych oraz większych samochodach stosuje się skrzynię biegów automatyczną.

W większych samochodach dostawczych oraz ekskluzywnych limuzynach klienci wybierają automat czyli automatyczną skrzynie biegów. Jest to spowodowane głównie prestiżem oraz wygodną, Zamożne osoby nie interesuje fakt, że automatyczne skrzynie biegów powodują zdecydowanie większe zużycie paliwa oraz, że automatyczna skrzynia biegów jest kosztowna oraz trudna w serwisowaniu. Jak podają eksperci jest również kosztowniejsza w eksploatacji oraz łatwo ulega uszkodzeniom. Prowadzenie auta z automatyczną skrzynią biegów np. w limuzynie jest komfortowa oraz prestiżowa, ale dla jego pasażerów już nie koniecznie bowiem przy zmianie biegu przez skrzynię automatyczną może wystąpić nieprzyjemne szarpnięcie samochodu.

Całe życie na automatycznej skrzyni biegów?

Osoby, które całe życie jeździły przy użyciu automatycznej skrzyni biegów mogą mieć trudności z przypomnieniem sobie jazdy samochodem o manualnej skrzyni biegów. Ten sam problem mogą mieć osoby przerzucające się z manualnej skrzyni biegów na automatyczną. Producenci limuzyn oraz większych samochodów osobowych starają się produkować samochody zarówno z automatyczną skrzynią biegów jak i manualną.

Każdy na rynku samochodowym znajdzie idealny samochód czy limuzynę dla siebie. Przed zakupem warto poradzić się znajomych oraz użytkowników takich samochodów choćby na forum internetowym. Modele z automatyczną oraz manualną skrzynią biegów już czekają w salonach.

Udostępnij:

Facebook
Twitter