Zadzwoń! Telefon: 533-668-194

Jaki wpływ na skrzynię biegów ma sprzęgło?

Sprzęgło to niezwykle ważny komponent naszego samochodu, odpowiedzialny za przekładanie ruchu obrotowego wału silnika na skrzynię biegów, sprawny pojazd charakteryzuje się zwinną zmianą biegów, a następuje to dzięki tymczasowym odłączeniu skrzyni biegów od silnika. Sprzęgło samochodowe ulega zużyciu jak każdy element naszego pojazdu, dzieje się to między innymi przez krótkotrwałe tarcie okładzin sprzęgła o fakturę koła zamachowego silnika, do którego dochodzi podczas sprawnego ruszania samochodu oraz zmiany biegów.

Jazda na „półsprzęgle” – czy wpływa na skrzynię biegów?

Duże znaczenie ma również sposób, w jaki ruszamy – niektórzy kierowcy przyzwyczajeni są do jazdy na tak zwanym „półsprzęgle”, co wpływa na szybsze jego wyniszczenie. Inni z kolei wciskają pedał sprzęgła, gdy jadą na jednym biegu, co osłabia docisk. Poza tym możemy spotkać się również ze źle nastawionym skokiem jałowym pedału sprzęgła, wysłużonymi lub zepsutymi sprężynami dociskowymi czy wyciekami oleju, co skutkuje szybką awarią sprzęgła.

Na sprzęgło musimy zwracać szczególną uwagę, nawet podczas wymiany oleju w silniku naszego samochodu – gdy skrzynia biegów pozalewana jest olejem w dużych ilościach może dojść do awarii sprzęgła.

Jak Sprawdzić czy mamy sprawne sprzęgło?

Istnieją różne metody, które pozwalają nam sprawdzić czy sprzęgło w naszym samochodzie jest sprawne, czy też nadaje się już do naprawy bądź wymiany. Jeśli zależy nam na jak dokładniejszym sposobie umieśćmy samochód na drodze, która biegnie pod górę. Następnie rozpędzamy pojazd i wrzucamy najwyższy bieg, by podtrzymać obroty silnika o wysokości około 1500 /min.

Kolejnym krokiem jest wciśnięcie pedału gazu w sposób zdecydowany, jeśli w takiej sytuacji nasz pojazd nie nabierze większej prędkości, a poziom obrotów silnika znacznie podniesie się oznacza to, iż nasze sprzęgło wymaga wizyty u zaufanego mechanika. Test w takim przypadku stanowczo dobiegł końca.

Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku samochodów, które posiadają automatyczną skrzynię biegów – tutaj pojazd zachowuje się nieco inaczej, przykładowo: jeśli dodamy gaz w sposób bardzo dynamiczny mechanizm otrzyma informację o chęci nagłego przyspieszenia w momencie stwarzającym zagrożenie, musi więc nastąpić zmiana biegu na niższy, by tego rodzaju zryw był w ogóle możliwy.

Sprzęgło w automatycznych skrzyniach biegów

W przypadku „automatów” nie warto kombinować i ryzykować na własną rękę, lepiej jest skorzystać z pomocy fachowca w zaufanej stacji diagnostycznej, gdzie zajmą się naszym samochodem, a my będziemy mogli cieszyć się przyjemną i komfortową jazdą. Pozostałe sposoby skontrolowania stanu naszego sprzęgła nie są tak skuteczne, jak ten opisany wyżej.

Udostępnij:

Facebook
Twitter