Zadzwoń! Telefon: 533-668-194

Wymiana skrzyni biegów – częste powody – co robić?

Kupiliśmy samochód. Niedawno zdaliśmy z wynikiem pozytywnym egzamin na prawo jazdy. Jesteśmy młodymi i niedoświadczonymi kierowcami? A może jeździmy samochodem od kilkunastu lat? Nieważne do której z powyższych kategorii należymy. Na pewno każdemu z nas zdarza się jeździć autem szybciej niż powinniśmy.

Może się gdzieś spieszymy, może chcemy komuś zaimponować albo po prostu lubimy czuć adrenalinę. Na ogół nie zastanawiamy się o konsekwencjach brawurowej jazdy samochodem oraz tego że może prowadzić to do potrzeby wymiany skrzyni biegów. To co się dzieje wewnątrz naszego samochodu podczas takiej jazdy jest niewidoczne dla naszych oczu. W związku z tym nie myślimy o tym, czy coś się może uszkodzić.

Objawy sugerujące, że trzeba się zastanowić nad wymianą skrzyni biegów

1. Szlifowanie lub jęczenie

Jeśli słyszysz szlifowanie lub jęczenie dochodzące z Twojej skrzyni biegów, to znak, że coś jest nie tak. Ten hałas zwykle wskazuje, że koła zębate nie zazębiają się prawidłowo, co z czasem może spowodować uszkodzenie skrzyni biegów. Jeśli słyszysz ten hałas, ważne jest, aby jak najszybciej oddać skrzynię biegów do sprawdzenia przez mechanika.

2. Trudności ze zmianą biegów

Jeśli zauważysz, że masz trudności ze zmianą biegów, jest to kolejny znak, że Twoje auto może wymagać wymiany skrzyni biegów. Problem ten może być spowodowany przez wiele czynników, w tym zużyte synchronizatory, uszkodzone koła zębate lub wadliwe sprzęgło. Jeśli doświadczasz tego problemu, ważne jest, abyś oddał skrzynię biegów do sprawdzenia przez profesjonalistę.

3. Wyciek płynu ze skrzyni biegów

Jeśli zauważysz, że ze skrzyni biegów wycieka płyn, to znak, że jest z nią jakiś problem. Płyn przekładniowy jest niezbędny do utrzymania chłodnej i nasmarowanej skrzyni biegów, a wyciek może z czasem spowodować poważne uszkodzenie skrzyni biegów. Jeśli zauważysz wyciek, ważne jest, aby skrzynia biegów została sprawdzona przez profesjonalistę.

4. Ślizganie się skrzyni biegów

Jeśli zauważysz, że skrzynia biegów się ślizga, to znak, że biegi nie wchodzą prawidłowo. Może to spowodować utratę mocy przez pojazd, a także z czasem doprowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów. Jeśli doświadczasz tego problemu, ważne jest, aby skrzynia biegów została sprawdzona przez mechanika.

5. Zapach spalenizny

Jeśli zauważysz zapach spalenizny dochodzący ze skrzyni biegów, to znak, że skrzynia się przegrzewa. Przegrzanie może spowodować poważne uszkodzenie skrzyni biegów, a także może stanowić zagrożenie pożarowe. Jeśli zauważysz któryś z objawów wymienionych w tym artykule, ważne jest, aby jak najszybciej oddać skrzynię biegów do sprawdzenia przez nasz serwis. Dzięki wczesnemu rozwiązaniu problemów można zapobiec poważnym uszkodzeniom skrzyni biegów i zapewnić bezpieczeństwo i niezawodność pojazdu na drodze. Wtedy wymiana skrzyni biegów być może nie będzie konieczna.

Silnik i skrzynia biegów to serce i płuca naszego samochodu

Z silnikiem, który określa się mianem serca samochodu, jest podobnie jak z ludzkim sercem. Jeśli jeździmy zgodnie z zaleceniami, nie zmieniamy gwałtownie prędkości jazdy, czy nie używamy bez przyczyny hamulca ręcznego, wszystko jest w porządku. Zmienia się to natomiast jeśli jazda samochodem przeradza się w tą brawurową. Ruszanie z tak zwanym piskiem opon, zbyt szybkie i częste zmiany prędkości jazdy- to wszystko wpływa niekorzystnie na pracę i zachowanie naszego silnika i skrzyni biegów.

Może dojść do potocznie zwanego zatarcia. Jest to bardzo niebezpieczne. Głównie pod względem bezpieczeństwa jazdy. Jest to również bardzo kosztowne. Często nie wystarczy wymiana jednej części w silniku. Potrzebna jest wówczas jego całkowita regeneracja lub wymiana skrzyni biegów czy silnika na nowe.

Brawurowa jazda może doprowdzić do uszkodzenia skrzyni i potrzeby jej wymiany

Podczas brawurowej jazdy samochodem cierpi nie tylko nasz silnik ale również skrzynia biegów. Częste zmiany biegów przy gwałtownych zmianach prędkości, nieumiejętna zmiana biegów bądź ta niedostosowana do szybkiej jazdy- to tylko niektóre czynniki wpływające niekorzystnie na stan naszej samochodowej skrzyni. Taka jazda znacznie skraca żywotność tego elementu. Sprawia, że zużywa się on szybciej niż powinien.

wymiana skrzyni biegów dobry mechanik i serwis

Co najgorsze uszkodzenie skrzyni biegów często jest przyczyną wielu wypadków czy kolizji. W wielu wypadkach wtedy już nie jest możliwa wymiana skrzyni biegów czy naprawa a jedynie zakup nowej. Możemy oczywiście zregenerować ten element bądź wymienić uszkodzone części. Jednak jest to bardzo kosztowne. Czy nas na to stać? Możemy oczywiście wymienić skrzynię biegów na nową. Jednak jeśli nie zmienimy naszego stylu jazdy, po jakimś czasie problem do nas wróci. Czy warto? Niekoniecznie.

Brawurowa jazda może być powodem konieczności wymiany skrzyni biegów

Brawurowa jazda samochodem nie tylko niekorzystnie wpływa na stan naszego silnika i skrzyni biegów. Sprawia, że zużywają się także i niszczą inne części i elementy naszego samochodu. często, nie zdajemy sobie z tego sprawy ale prowadzi to do wielu wypadków drogowych. Jest to także bardzo kosztowne przedsięwzięcie pod względem wymiany uszkodzonych i zużytych elementów na nowe. Zanim zaczniemy szybką i niebezpieczną jazdę zastanówmy się nad jej konsekwencjami.

Udostępnij:

Facebook
Twitter