Zadzwoń! Telefon: 533-668-194

Przyczyny zużycia skrzyni biegów

Często kierowcy zastanawiają się, dlaczego ich skrzynie biegów tracą swoją żywotność. Istnieję kilka powodów zużycia skrzyń biegów, oto trzy najczęściej występujące powody:

  1. Prowadzenie auta na złym biegu w stosunku do zastosowanej prędkości jazdy, co skutkuję obciążeniem silnika.
  2. Zbyt mała ilość oleju w skrzyni biegów lub utracenie w oleju swoich odpowiednich właściwości.
  3. Szybka i gwałtowna zmiana biegów.

Jazda na złym biegu skrzyni

Przyjrzyjmy się, zatem nieco bliżej pierwszemu punktowi. A mianowicie jeżdżąc na złym biegu w stosunku do zastosowanej prędkości jazdy przyczyniamy się do zużycia łożysk skrzyni biegów, a co za tym idzie zostają one przeciążone. Sytuacja ta miejsce zarówno na wysokich jak i niskich biegach. Wycierają się nie tylko stożki łożyska, ale również kulki z metalu, co skutkuję powstaniem luzów na wałkach w skrzyni, a na dodatek przekładnia zaczyna głośno pracować. Takie działania mogą doprowadzić do całkowitego zużycia skrzyni biegów.

Mała ilość oleju w skrzyni biegów

Następnym powodem, który przyczynia się do utraty żywotności skrzyń jest prowadzenia samochodu ze zbyt małą ilością oleju w skrzyni biegów lub kiedy taki olej jest przepracowany, czyli najprościej rzecz ujmując jego właściwości zostają utracone. Dlatego tak ważne jest wymienianie oleju w przekładni, jednakże coraz częściej kierowcy o tym zapominają. Niewystarczająca ilość oleju może doprowadzić do powstania poważnej usterki. Kierowcy często nie zdają sobie z tego sprawy, ale nie wolno tego bagatelizować. Często niedobór oleju jest przyczyną wycieku z przekładni, dlatego ważne jest, aby co jakiś czas sprawdzać poziom oleju w skrzyni.

Olej, co jakiś czas powinien również zostać wymieniony na nowy, ponieważ po pewnym czasie traci swoje właściwości i gdy skrzynia biegów pracuję to ruchome części wycierają się pod wpływem rozgrzewania się. Nieodpowiedni olej może również doprowadzić do zniszczenia synchronizatorów, ma na to wpływ jego zła lepkość. Warto zatem zainwestować w nieco droższy olej syntetyczny, w porównaniu do oleju mineralnego ma dłuższą żywotność i w praktyce lepiej się sprawdza. O wymianie oleju szczególnie powinniśmy pamiętać w okresie zimowym, ponieważ zanieczyszczony i zużyty olej nie jest odporny na zmiany temperatur, przez co w niskiej temperaturze dochodzi do krzepnięcia, a analogicznie w wysokiej do rozrzedzenia oleju. Aby uniknąć takiej sytuacji należy wymieniać olej tak często jak to tylko możliwe, oczywiście według zaleceń producenta.

Olej powinien być również wymienionych w u autach, w których nie wymaga się wymiany, jednakże w praktyce nie zaszkodzi go wymienić, dzięki temu prostemu zabiegowi, wydłużymy żywotność przekładni.

Ostatnim powodem który ma wpływ na zużycie się skrzyni jest zbyt szybka i gwałtowna zmiana biegów. Wielu kierowców nie zdaję sobie nawet z tego sprawy, że zbyt szybkie wrzucenie biegu może zaszkodzić. A mianowicie, przez tego rodzaju działanie koła zębate uderzają o siebie z ogromną siłą, a przy prawidłowej pracy powinny odpowiednio wpasować się w siebie. Również i w tym przypadku dochodzi do uszkodzeń synchronizatorów, a niekiedy do wytarcia lub wyłamania się zębów.

Podsumowanie: Dbaj o skrzynię biegów! 🙂

Powyższe powody zużycia skrzyni biegów teoretycznie mogą wydać się błahe, jednakże w praktyce to właśnie te najprostsze rzeczy mogą przyczyniać się do utraty żywotności skrzyń biegów w naszych autach. Dlatego warto zadbać o każdy szczegół i nie popełniać tak błahych błędów, jak zbyt szybka zmiana biegów, stosowanie starego oleju czy też jazda na nieodpowiednim biegu.

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter