Zadzwoń! Telefon: 533-668-194

Wymiana turbiny w samochodzie

Zdaniem konstruktorów trwałość turbiny samochodowej powinna być wystarczająca na cały okres eksploatacji silnika. Niestety w praktyce często zdarza się, iż turbina ulega uszkodzeniu nawet po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów.

Istnieją przypadki, w których błędy konstrukcyjne przyczyniają się do przedwczesnego zużycia turbiny, jednakże najczęstszą przyczyną jej uszkodzenia jest nieprawidłowa eksploatacja przez użytkownika, który nie przestrzega elementarnych zasad jazdy samochodem z silnikiem doładowanym.

turbosprezarki poznan

Zdarza się że nie tylko kierowcy, ale i mechanicy nie posiadają elementarnej wiedzy na temat prawdziwych przyczyn awarii turbin i usuwają tylko skutki usterki, a nie jej przyczynę. Szczegółowa wiedza na temat budowy turbiny nie jest potrzebna przeciętnemu kierowcy, jednakże warto znać podstawy jej współpracy z silnikiem, dzięki czemu będziemy mogli poznać zasady prawidłowej jazdy opierającej się na ostrożnym rozruchu i wyłączaniu silnika dopiero po schłodzeniu.

Wymiana turbiny w samochodzie czy naprawa uszkodzonej?

Wymiana turbiny, szczególnie jeżeli chcemy ją przeprowadzić w autoryzowanym serwisie, kosztuje nawet kilka tysięcy złotych, a w przypadku niektórych samochodów nawet więcej. Na szczęście istnieją również znacznie tańsze rozwiązania.
Jeżeli dojdzie do uszkodzenia turbiny istnieje szereg możliwości, od zakupu nowej, oryginalnej turbiny po zamienniki, zamontowanie używanej części lub naprawę uszkodzonego elementu.

Najprostszym i najdroższym rozwiązaniem jest wymiana turbiny na fabrycznie nową. Jeżeli nasz samochód jest stosunkowo młody, taki wydatek jest uzasadniony. Jednakże jeżeli posiadamy starsze auto, to wymiana turbiny w samochodzie na nową, oryginalną nie zawsze jest opłacalna. Zdarza się nawet, iż autoryzowane serwisy oferują wymianę zużytej części turbiny na podzespół poddany fabrycznej regeneracji zamiast wymiany turbiny w samochodzie na nową.

W kwestii zamienników nie można generalizować, zdarzają się zarówno dobrej jakości zamienniki turbin, które mogą posłużyć nam długie lata jak i chińskie, których trwałość nie należy do najlepszych.

Udostępnij:

Facebook
Twitter